جملات مرکب و جملات پیچیده یا Complex Sentence

جملات مرکب یا پیچیده در رایتینگ آیلتس

یکی از بزرگترین اشتباهات رایج داوطلبان در رایتینگ آیلتس دیدگاه خیلی ایده آل گرایانه آن ها در ارتباط با گرامر است . آنها سعی می کنند با بکار گیری ساختارهای متعدد و پیچیده گرامری و جملات مرکب یا پیچیده و complex sentence سطح سواد و تسلط خود را در رایتینگ آیلتس به اگزمینر نشان بدهند و در فکر خود از این طریق نمره بالایی در رایتینگ آیلتس تسک ۱ و ۲ کسب کنند. این طرز فکر از آنجا نشات می گیرد که اکثر داوطلبان تصور میکنند که تمام جملات نوشته شان می بایست از ساختار های complex (جملات مرکب یا پیچیده ) تشکیل شده باشد و بدون آنکه درک درستی از complex sentences (جملات مرکب ) داشته باشند، شروع میکنند به نوشتن جملات پیچیده ای که منجر به اشتباهات مکرر گرامری میشود و در نتیجه نمره خود را در قسمت های مختلف از دست میدهند.

در ادامه این مطلب قصد دارم به شما کمک کنم که بفهمید :

چگونه جملات complex (مرکب ) بسازید

چه تعداد جمله complex (مرکب ) در هر پاراگراف رایتینگ نیاز دارید

ممتحن (examiner) در تسک ۲ رایتینگ آیلتس به دنبال چه چیزی است

اما قبل از پرداختن به موضوع شاید بد نباشد بدانید که اصلا جملات مرکب یا پیچیده complex sentences که در نمره دهی رایتینگ آیلتس موثر است، چه هستند

complex sentence (جملات مرکب) چیست ؟

اگر به توضیحات جداول نمره دهی آیلتس توجه کنید در بخش رایتینگ برای کسب نمرات بالای ۶ اشاره ای به عبارت complex sentences شده است که بر اساس آن انتظار می رود داوطلب برای کسب نمره ۶ و بالاتر از آن مهرت های بکار گیری این ساختار را داشته باشد اما سوال این است که منظور از complex sentences یا همان جملات مرکب یا پیچیده چیست؟

منظور از جملات complex جملات طولانی ، پیچیده ، آکادمیک و سطح بالا نیست . این یک تصور غلط است که باعث میشود زبان آموزان در جملات خود از ساختار های طولانی و پیچیده استفاده کنند که منجر به تولید ساختارهای گرامری غلط و گنگ میشود جملات complex در واقع خیلی پیجیده نیستند بلکه ترکیبی از جملات ساده میباشند که در کنار هم قرار گرفته اند و بین جملات پیوستگی و ارتباطی منطقی (coherence& cohesion ) وجود دارد .

 

به طور کلی جملات به دو دسته ساده (simple) و مرکب (complex) تقسیم میشوند.

جملات ساده ، جملات مستقلی هستند که از یک کلاز یا عبارت که شامل یک فاعل و فعل است تشکیل میشود.

جملات مرکب از ترکیب جملات ساده به وسیله linking words (کلمات ارتباطی ) همانند:

but,and,for,nor,yet,so, or,…) Coordinators) یا (…conjunction (because, since, although, even though, unless, whereas, whether, until, though, when, etc تشکیل میشود.

به مثال زیر توجه کنید

۱- (I work in an office and she works in a shop. (Complex sentence

۲- (Unless the government takes action on factory emissions, the problem of pollution will get worse. (Complex sentence

 

همانطور که در مثال اول مشاهده کردید از ترکیب دو جمله کاملا مستقل (independent ) یک جمله مرکب (complex ) به وجود آمد.

در مثال دوم هم از ترکیب یک جمله مستقل (independent) و یک جمله وابسته (dependent ) به وسیله حرف ربط unless یک جمله مرکب ساخته شد.

چگونه ساختارهای مرکب (complex ) ایجاد کنیم

همانطورکه گفته شد جملات complex ، ساختارهای خیلی پیچیده ای نیستند ، در واقع همان جملات ساده هستند که در کنار هم قرار گرفته اند و یک جمله را تشکیل میدهند.

در ادامه این مطلب قصد دارم چند روشی را که میتوانید ایده های خود را در قالب یک جمله به هم مرتبط کنید و یک ساختار complex ایجاد کنید به شما توضیح دهم

۱- Compound sentences (همانند مثال ۱ از ترکیب دو جمله مستقل به وسیله حرف ربط به وجود می آید)

۲- Subordinate clause (همانند مثال ۲ از ترکیب یک جمله مستقل و یک جمله وابسته به وجود می آید )

۳- Compound complex sentences (این ساختار از ترکیب دو جمله مستقل و یک جمله وابسته به وسیله حروف ربط conjunction یا coordinator به هم متصل میشوند)

۴- Conditional clause (جملات شرطی هستند، برای توضیحات تکمیلی به لینک مراجعه کنید)

 

۵- Relative clause (این عبارتهای نسبی اطلاعات اضافه و مهمی راجع به یک فرد یا مکان و ….میدهند و شامل ضمایری همانند where, who ,why what, which… هستند.به مثال دقت کنید

 

A man lives next door, He is a manager.

The man who lives next door is a manager

 

۶- Gerund از ترکیب فعل+ing ساخته می شود.

Being overweight can cause a number of health problems which leads to heart problems and diabetes.

ممتحن در تسک ۲ رایتینگ به دنبال چه چیزی میگردد ؟

اگر به جدول نمره دهی آیلتس دقت کنید ، متوجه میشوید که برای کسب نمره ۶، شما باید از ترکیبی از جملات ساده و مرکب و پیچیده ( complex) استفاده کنید و برای کسب نمره ۷ باید ساختارهای مختلف جملات مرکب و پیچیده ( complex) را در نوشته خود به کار ببرید.

کاملا واضح است که شما باید از ساختار های مرکب ( complex) در نوشته تان استفاده کنید ولی این بدین معنا نیست که همه جملات شما باید مرکب ( complex) باشد.

تمامی کسانی که نمره ۹ در رایتینگ آیلتس بدست آورده اند در نوشته خود از ساختار مرکب (complex) به همراه جملات ساده به صورت ترکیبی استفاده کرده اند . پس نکته مهم این است که بدانید کجا و چگونه از جملات مرکب و پیچیده استفاده کنید.

در تسک۲ رایتینگ آیلتس استفاده از ساختارهای مرکب و پیچیده complex خیلی اهمیت دارد چون که به ممتحن نشان میدهد که شما تسلط کافی در به کارگیری ساختارهای پیچیده گرامری را دارید .

به طور کلی در رایتینگ آیلتس شما باید تعادل بین accuracy (دقت و صحیح بودن جملات) و Range (به کار گیری ساختارهای مختلف گرامری و زمان ها و…) را رعایت کنید .

این بدان معناست که هر چه در نوشته شما ساختار های complex وپیچیده ی بیشتری وجود داشته باشد ،(accuracy ) دقت و صحت جملات کمتر میشود و احتمال اشتباه در این ساختارها بالاتر می رود بنابراین سعی کنید ساده و خلاصه بنویسید و تعادل را بین accuracy و Range رعایت کنید تا احتمال خطا را پایین بیاورید.

در واقع داشتن چند اشتباه کوچک در رایتینگ شما مشکلی ندارد اما وجود اشتباهات فاحش که ممتحن را دچار تردید و ابهام کند و مفهوم واضحی را منتقل نکند باعث از دست رفتن نمره شما میشود.

 

در کجاها از complex sentence (جملات مرکب و پیچیده ) در رایتینگ استفاده کنیم؟

شما میتوانید در تسک ۲ رایتینگ ایلتس از complex sentence در هر جای نوشته خود استفاده کنید. در ادامه این مطلب قصد دارم برای شما نحوه به کار گیری complex sentence را در بیان ایده اصلی متن توضیح دهم. نوشته شما از ۳ قسمت تشکیل میشود :

۱) در قسمت مقدمه که توضیحاتی در خصوص موضوع اصلی متن ارائه میدهید در اینجا ازsimple sentence (جملات ساده) استفاده میکنیم

۲) در قسمت بدنه اصلی متن که در اینجا سعی میکنیم از ساختارهای جملات پیچیده یا sentence complex برای توضیح ایده اصلی متن استفاده میکنیم.

۳) در قسمت آخر هم مثال هایی برای تفهیم بهتر موضوع با ساختار complex استفاده میشود .

 

چند تصور اشتباه داوطلبان و زبان آموزان

۱- اکثر زبان آموزان تصور می کنند که سطح گرامری آنها می بایست عالی باشد و از ساختارهای گرامری کاملا صحیح و بدون نقص باید استفاده کنند در حالیکه تا زمانی که نوشته شما خوانا باشد و مفهوم را به درستی منتقل کند وجود چندین اشتباه کوچک مشکلی ندارد.

۲- بعضی از داوطلبان آیلتس فکر میکنند که حتما باید از ساختارهای متنوع و مختلف استفاده کنند و این تصور اشتباه است چون همانطور که در قسمتهای قبلی توضیح دادم تمرکز زیاد در بکارگیری ساختارهای گرامری (Range ) دقت (accuracy ) را پایین میاورد و احتمال ایجاد خطا را بالا می برد . پس توازن را رعایت کنید.

۳- بیشتر داوطلبان فکر میکنند که باید در نوشته خود از زمان های متفاوت برای توصیف نوشته خود استفاده کنند در حالیکه شما باید با توجه به زمان گرامری مطرح شده در صورت سوال به سوال پاسخ دهید. مثلا اگر در سوال با ساختار زمانی گذشته از شما پرسیده میشود در جواب نیز با گذشته باید توضیح بدهید .

۴- اینکه تمام جملات شما میبایست complex باشد نیز تصور غلطی است ، شما باید (accuracy) دقت نوشته خود را بالا ببرید و امکان خطا را به حداقل برسانید

۵- بسیاری از زبان آموزان بدون آنکه درک درستی از معنای برخی کلمات و نحوه استفاده ی ساختارهای گرامری داشته باشند شروع میکنند به حفظ کردن ساختارها و کلمات مختلف و در نتیجه نوشته آنها فاقد پیوستگی و انسجام معنایی (cohesion/ coherence) از آب در می آید. باید توجه داشته باشید که آیلتس یک آزمون سنجش قدرت حافظه نیست بلکه یک آزمون سنجش سطح گرامر است پس سعی کنید بامطالعه کتاب های مختلف گرامری یا استفاده از برنامه های مختلفی همانند :TED TALKS,BBC NEWS,THE TIMES,THE NEW SCIENTIST,… سطح گرامر و لغات خود را تقویت کنید.

 

چند نکته تکمیلی

*سعی کنید از idiom (اصطلاحات) در آزمون های راتینگ ایلتس استفاده نکنید

*سعی کنید از عبارت های informal در نوشته خود استفاده نکنید

*بعد از اینکه نوشته خود راتکمیل کردید از خودتان این سوال را بپرسید که آیا این نوشته برای خواننده واضح و قابل فهم است ؟ آیا مفهوم را به خوبی منتقل کرده اید؟ آیا خلاصه و شفاف راجع به تاپیک صحبت کرده اید؟ آیا در نوشته شما انسجام و پیوستگی (cohesion/coherence ) بین عبارت ها برقرار است ؟

 

کاربرانی که این مطلب را مطالعه نموده اند به مطالب زیر نیز علاقه مند بوده اند.

 

آیلتس
جدیدترین سوالات آیلتس آکادمیک و جنرالنکات مهم آیلتس : لغات و کلمات در آزمون آیلتس چگونه شمارش می شوند؟
۵ لغت کاربردی برای بهبود نمره مکالمه آیلتسکسب نمره آیلتس ۷ یا ۷٫۵ در یک هفته
رایتینگ آیلتس تسک 1آموزش نوشتن overview در تسک ۱ رایتینگ آیلتس
نکات کلیدی در نمودار تسک ۱ آیلتستصحیح رایتینگ آیلتس
رایتینگ آیلتسبایدها و نبایدهای رایتینگ تسک ۱ آیلتس
پارافریز کردن در آزمون آیلتسجملات مرکب یا Complex Sentence
تعداد کلمه در رایتینگ آیلتسجدول،نمودار و گراف در رایتینگ آیلتس | تحلیل نمودار میله ای
نحوه صحیح استفاده از کلمات مترادف (نکات مهم رایتینگ آیلتس)رایتینگ آیلتس جنرال تسک ۱
نقشه ها در رایتینگ تسک ۱ آیلتس آکادمیکلغات رایتینگ تسک 1 آکادمیک درس اول
ساختار پارگراف ها در آیلتستحلیل نمودار در آیلتس : نمودار های چندگانه
اشتباهات رایج در رایتینگ آیلتس تسک 1لغاتی که نمره آیلتس شما در رایتینگ را کاهش می دهند
موضوعات رایتینگ آیلتسآموزش رایتینگ آیلتس آکادمیک تسک ۱
گرامر آیلتسبیان تضاد در انگلیسی

5/5 ( 4 نظر )
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در این دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x