تعداد کلمه در رایتینگ آیلتس

تعداد کلمه در رایتینگ آیلتس

چه تعداد کلمه در رایتینگ آزمون آیلتس باید بنویسید؟

به جرات می توان گفت که پرسش در زمینه تعداد کلمه در رایتینگ آزمون آیلتس یکی از متداولترین سوالاتی است که زبان آموزان در بخش رایتینگ آیلتس تسک ۱ و ۲ می پرسند و جالب است بدانید که متاسفانه توصیه های نادرستی معمولا در زمینه تعداد کلمه از سوی برخی از افراد صورت می گیرد مثلا اینکه “نیازی نیست ۲۵۰ کلمه در تسک ۲ رایتینگ بنویسید و یا اگر کمی کمتر از این تعداد هم بنویسید کافی است یا اینکه بعضی ها می گویند هرچه بیشتر بنویسید نمره بالاتری کسب میکنید .

 

تصحیح رایتینگ آیلتس

 

در ادامه این مطلب قصد دارم برای شما توضیح دهم که :

قوانین شمارش تعداد کلمات در رایتینگ آیلتس چگونه است؟

چطور کلمات در رایتینگ آیلتس شمارش میشوند ؟

طول پیشنهادی برای رایتینگ آیلتس در هر تسک چقدر است؟

نکات مهم در شمارش کلمات چه چیزهایی هستند؟

 

تعداد کلمات در رایتینگ آیلتس

 

حتما بخوانید : نحوه شمارش تعداد کلمات در آیلتس

 

آیلتس برای تسک ۱ رایتینگ حداقل ۱۵۰ کلمه و برای تسک ۲ حداقل ۲۵۰ کلمه قرار داده است ولی هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما میتوایند بیشتر از این تعداد کلمه بنویسید اما اگر کمتر از این تعداد بنویسید نمره خود را از دست میدهید . شما حتی اگر در نوشته خود همه چیز را به خوبی رعایت کرده باشید ولی تعداد کلمات شمارش شده در نوشته شما ۲۴۹ کلمه در تسک ۲ باشد ، نمره پایینی بدست خواهید آورد .

طول پیشنهادی برای تعداد کلمه در رایتینگ آیلتس

همیشه سعی کنید کمی بیشتر ازتعداد کلمات خواسته شده بنویسید ،مثلا هدفتان ۱۷۰-۱۹۰ کلمه برای رایتینگ تسک ۱و ۲۷۰-۲۹۰ کلمه برای رایتینگ تسک۲ باشد .

ممتحن تمام کلمات شما را میشمارد ، بنابراین میتواند خیالتان راحت باشد که بدون اضافه کردن اطلاعات نامربوط ، بیش از حد خواسته شده نوشته اید. اما سعی کنید که بیشتر از این تعداد ننویسید چون در غیر این صورت کیفیت را فدای کمیت کرده اید

آیا هرچه نوشته شما تعداد کلمات بیشتری داشته باشد نمره بهتری بدست خواهید آورد؟

نه! عده ای می گویند اگر ۳۰۰ کلمه در تسک ۲ بنویسید نمره شما قطعا بالای ۷ خواهد شد! این یک سخن کاملا اشتباه است به چند دلیل :

۱- شما زمان محدودی برای پاسخگویی به هر دو سوال دارید و مدیریت زمان یکی از مهم ترین چیزهایی است که باید در آزمون های آیلتس یاد بگیرید. هنگامی که تعداد کلمات رایتینگ شما به حد توصیه شده رسید(تعداد توصیه شده را در بالا گفتیم) حال باید بر روی کیفیت کار تمرکز کنید . شما حتی با دقیقا ۲۵۰ کلمه در تسک ۲ و ۱۵۰ کلمه در تسک ۱ می توانید نمره ۹ رایتینگ را کسب کنید پس دقت کنید که پس از رسیدن به حد نصاب مهم کیفیت است . اگر شما زمان زیادی را برای پاسخگویی به سوال اول بگذارید ، نمره خود را درقسمت دوم از دست میدهید.

۲- هرچه نوشته شما در پاراگراف ها طولانی تر باشد، احتمال اینکه برای بخش conclusion وقت کم بیاورید وجود دارد و همچنین احتمال داشتن خطای گرامری شما در مجموع بیشتر میشود ، وقتی تعداد کلمات را در حد پیشنهادی نگه دارید نه تنها فرصت می کنید یک conclusion خوب در زمان مجاز بنویسید بلکه می توانید برگردید و پاراگراف های قبلی را نیز مرور کنید. در نتیجه ممکن است خطاهای موجود را یافته و نمره شما بهبود یابد .

۳- حتما به این نکته توجه کنید که نمره رایتینگ شما براساس کیفیت نوشته شما سنجیده میشود و نه کمیت آن! بعد از ۲۵۰ کلمه در تسک ۲ برای شما باید کیفیت مهم باید . بنابراین بر روی بهتر نوشتن رایتینگ خود تمرکز کنید تا طولانی تر نوشتن آن .

به خاطر داشته باشید که کلا ۶۰ دقیقه زمان برای قسمت رایتینگ تسک ۱و۲ اختصاص داده شده است و این بر عهده شخص آزمون دهنده است که این بازه زمانی را تقسیم بندی کند البته بر اساس میزان دشواری سوالات و نمره اختصاص یافته برای هرقسمت بهتر است ۲۰ دقیقه زمان برای تسک ۱ و ۴۰ دقیقه برای تسک ۲ اختصاص دهید.در نظر داشته باشید که شما باید زمانی برای طراحی و بررسی مجدد نوشته خود تخصیص دهید بنابراین طولانی تر بودن نوشته شما می تواند یک پیامد ضمنی داشته باشد و آن کاهش کیفیت آن است.

 

چطور متوجه شوید که چه تعداد کلمه در رایتینگ خود نوشته اید؟

همانطور که قبلا گفته شد، شما زمان کافی برای شمارش همه کلمات نوشته خود نخواهید داشت ولی راه های دیگری برای اندازه گیری تعداد کلمات نوشته تان وجود دارد. اگر نمونه پاسخبرگ آیلتس که برای شما درلینک زیر قرار داده ام را دانلود کنید و تعداد خطوط آن را بشمارید ، با توجه به طول دست خط خود در هر خط میتوانید تعداد کل کلمات نوشته تان را پیشبینی کنید .همه پاسخبرگ ها به یک اندازه هستند و میتوانید با آنها تمرین کنید و با امتحان رایتینگ آیلتس آشنا شوید.

 

 

آیا تمام کلمات در رایتینگ آیلتس به یک شیوه شمارش میشوند؟

خیر.

برای دانستن این موضوع حتما مقاله آموزشی زیر را بخوانید تا کامل بر این موضوع مسلط شوید:

نحوه شمارش تعداد کلمات در آیلتس

 

آیا میتوانید کلمات را از صورت سوال کپی کنید ؟

شما میتوانید یک کلمه را از صورت سوال کپی کنید ولی نمیتوانید تمام قسمت های صورت سوال را کپی کنید . شما هرگز نباید کل جملات صورت سوال را کپی برداری کنید . تکرار کردن صورت سوال به این معناست که ممتحن این کلمات را در شمارش کلمات نوشته شما کسر میکند بنابراین انگار که اصلا چیزی ننوشته اید . شما بر اساس توانایی خود در ترجمه و تفسیر عبارات با استفاده از کلمات مترادف سنجیده میشوید بنابراین سعی کنید که این مهارت را در خودتان تقویت کنید و کپی برداری نکنید.

 

* در مقدمه نوشته خود از علایق شخصی تان صحبت نکنید ، شما به خاطر خلاصه وهدفمند بودن نوشته خود نمره میگیرید ، نه به دلیل بیان سلایق شخصی خود، بنابراین سعی کنید فقط راجع به آنچه که صورت سوال از شما میخواهد صحبت کنید .

 

ممتحن در رایتینگ آیلتس چه چیزهایی را بررسی میکند ؟

اگر به نمونه ی پاسخبرگ آیلتس که لینکش را برای شما قرار داده ام توجه کنید ، در قسمت انتهایی برگه چندین چارت وجود دارد که بدین صورت است :

 

چارت نمونه ی پاسخبرگ آیلتس

 

۱) این قسمت مربوط به ( task achievement/task response ) است ، پاسخی که به سوال میدهید و اطلاعات و دانش شما ارزیابی میشود.

 

۲) این قسمت مربوط به (cohesion & coherence ) است . پیوستگی وانسجام عبارت ها . 

 

۳) این قسمت مربوط به ( lexical recourse )  میباشد. نوع و سطح کلماتی که انتخاب کرده اید در کسب نمره در این قسمت اهمیت دارد  

 

۴) این قسمت مربوط به ( grammar   )  که ساختارهای گرامری سنجیده میشود

 

هر کدام از این قسمت ها نمره خاص خود را دارد و مجموع این نمرات نمره رایتینگ شما را تشکیل میدهد  .

 

نکاتی که ممتحن در رایتینگ آیلتس به آنها توجه میکند :

 

۵) این قسمت ممتحن تعداد کلمات شما را شمارش میکند و اگر تعداد کلمات نوشته شما کمتر از حد مجاز باشد نمره مربوط به این قسمت به شما تعلق نمیگیرد

 

۷) در این قسمت ممتحن تعداد کلمات نوشته شما را یااداشت میکند که اگر خیلی کمتر از حد مجاز باشد برای شما جریمه در نظر بگیرد

 

۸) در این قسمت اگردر نوشته شما  اطلاعات نا مربوط وجود داشته باشد که شما را از موضوع صورت سوال دور کند نمره از شما کسر خواهد شد

 

۹) در این قسمت اگر از عبارت های حفظ شده استفاده کرده باشید هم نمره شما کسر خواهد شد

 

۱۰) این قسمت مربوط به خوش خط و خوانا بودن دست خط شماست پس اگر میخواهید نمره خود را از دست ندهید خوش خط و خوانا بنویسید

 

*شما میتوانید برخلاف قسمت های دیگر آزمون آیلتس که حتما باید با مداد باشد در قسمت رایتینگ از خودکار یا مداد هر کدام که مایل باشید استفاده کنید.

 

امیدواریم که این مطلب آموزشی در مورد تعداد کلمه و طول پیشنهادی در رایتینگ آیلتس برای شما مفید بوده باشد.

کاربرانی که این مطلب را مطالعه نموده اند به مطالب زیر نیز علاقه مند بوده اند.

 

آیلتس
جدیدترین سوالات آیلتس آکادمیک و جنرالنکات مهم آیلتس : لغات و کلمات در آزمون آیلتس چگونه شمارش می شوند؟
۵ لغت کاربردی برای بهبود نمره مکالمه آیلتسکسب نمره آیلتس ۷ یا ۷٫۵ در یک هفته
رایتینگ آیلتس تسک 1آموزش نوشتن overview در تسک ۱ رایتینگ آیلتس
نکات کلیدی در نمودار تسک ۱ آیلتستصحیح رایتینگ آیلتس
رایتینگ آیلتسبایدها و نبایدهای رایتینگ تسک ۱ آیلتس
پارافریز کردن در آزمون آیلتسجملات مرکب یا Complex Sentence
تعداد کلمه در رایتینگ آیلتسجدول،نمودار و گراف در رایتینگ آیلتس | تحلیل نمودار میله ای
نحوه صحیح استفاده از کلمات مترادف (نکات مهم رایتینگ آیلتس)رایتینگ آیلتس جنرال تسک ۱
نقشه ها در رایتینگ تسک ۱ آیلتس آکادمیکلغات رایتینگ تسک 1 آکادمیک درس اول
ساختار پارگراف ها در آیلتستحلیل نمودار در آیلتس : نمودار های چندگانه
اشتباهات رایج در رایتینگ آیلتس تسک 1لغاتی که نمره آیلتس شما در رایتینگ را کاهش می دهند
موضوعات رایتینگ آیلتسآموزش رایتینگ آیلتس آکادمیک تسک ۱
گرامر آیلتسبیان تضاد در انگلیسی

4.8/5 ( 4 نظر )
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در این دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x