نحوه صحیح استفاده از کلمات مترادف (نکات مهم رایتینگ آیلتس)

نحوه صحیح استفاده از کلمات مترادف (نکات مهم رایتینگ آیلتس)

در این مقاله آموزش زبان انگلیسی از وب سایت ایزولرن به مبحث نحوه صحیح استفاده از کلمات مترادف در رایتینگ آیلتس می پردازیم.

 

توجه : این مطلب بخشی از مرجع آموزش رایتینگ آیلتس تسک ۱ می باشد.

 

مترادف ها یا به انگلیسی Synonyms کلماتی هستند که دقیقا معنی یکسانی با کلمه مترادف خود دارند یا معنی تقریبا مشابه مثلا help/support/assistance یا car/automobile/vehicle .

استفاده از کلمات مترادف در رایتینگ آیلتس تسک ۲ زمانی که می خواهید مدام و پی در پی از یک لغت استفاده نکنید مفید است اما مواردی پیش می آید که لغتی که شما به عنوان مترادف واژه ای خاص در نظر دارید گزینه مناسبی نیست و در اینجا انتخاب واژه مترادف مناسب بسیار مهم می شود.

اگر در حال آمادگی برای آزمون آیلتس هستید سعی کنید از ابزارهای آنلاین مثل این ابزار برای یافتن مترادف واقعی و مناسب کلمات استفاده کنید.

با توجه به مطالب فوق نکته ای که اکثر مدرسین آیلتس معمولا بر آن تاکید دارند استفاده از مترادف هاست. زیرا همانگونه که گفتیم با استفاده از مترادف ها می توان به مصحح نشان داد که تا چه اندازه از دامنه واژگانی گسترده ای برخورداریم، اما نکته ای که مطرح می شود این است که اگر این کلمات در جای درست خودشان استفاده نشوند نه تنها تاثیر مثبتی در نمره نخواهند داشت، بلکه باعث کم شدن نمره و تاثیر منفی در بخش Task response و coherence می شود.

در ادامه ی این مطلب ، چند مورد که در آن ها از مترادف ها به شکل اشتباهی استفاد شده را بررسی می کنیم.

استفاده از کلمات مترادف چه فایده ای دارد؟

وقتی که رایتینگ آیلتس را به شما می دهند کلمات مشخصی در سوال وجود دارد که برای نوشتن اگر دقیقا همان ها را به کار ببرید و تکرار کنید شما فقط تکرار کلمات را انجام داده اید و این یعنی از دست دادن نمره. پس برای بهتر به نظر آمدن رایتینگ از مترادف ها استفاده می کنیم. در واقع استفاده از مترادف ها یکی از راحت ترین روش های پارافریز کردن است که اگر از دانش واژگانی خوبی برخوردار باشید به راحتی می توانید نمره خوبی کسب کنید.

برای مثال اگر سوال این باشد:

Most Scientific inventions and discoveries are worthless and only waste time and money resources. To what extent do you agree or disagree. Give your opinion.

برای این مقاله باید چندین بار از کلمات /inventions discoveries استفاده کنیم ولی به جای تکرار این کلمات می توان از مترادف ها استفاده کرد مثل innovation,findings, detections و به جای worthless می توان از unimportant,useless,valuess استفاده کرد.

اولین جمله رایتینگ باید پارافریز سوال باشد که یک روش آن استفاده از مترادف های مناسب است. سود دیگر این کار هم همانطور که قبلا به آن اشاره شد این است که به مصحح نشان می دهد که ما از دایره واژگانی خوبی برخورداریم.

چرا استفاده از مترادف ها در رایتینگ از حساسیت بالایی برخوردار است؟

تا اینجا فهمیدیم که مترادف ها مهم هستند اما مشکلی که در رابطه با استفاده از مترادف ها مطرح می شود این است که بسیاری از داوطلبان به شکل نادرستی از آن ها استفاده می کنند.

داوطلبان معمولا فکر می کنند که اگر مدام از مترادف ها استفاده کنند و هر چه تعداد و دفعات آن کار بیشتر باشد نتایج بهتری کسب خواهند کرد در صورتی که این فکر کاملا اشتباه است.

قبل از استفاده از مترادف ها باید به معنی آن ها دقت کنیم. معنی کلمه جانشین باید دقیقا با کلمه تعویضی یکی باشد. اشتباه زمانی رخ می دهد که کلمه ی نزدیک از نظر معنایی به جای هم معنی استفاده می شود که غالبا اشتباه از آب در می آید.

مثال۱ :

Question: Some people think that public health within a country can be improved by government making laws regarding nutritious food. Others, however, think that health is a matter of personal choice and responsibility. Discuss both views and give your opinion.

Paraphrase: several people believe that government can fix up the general health in a country if they make laws considering healthy food, while others believe that taking care of oneself is a personal option and duty.

تغییرات مخرب:

۱- Improve—- fix up
۲- Nutritious food—- healthy food
۳- Health—- taking care of oneself
۴- choice — Option
۵- Responsibility—- duty

همانطور که مشاهده می کنید این مترادف ها دقیقا همان معنای کلمه ی تعویضی را ندارند.

اتفاقی که میفتد این است که چون رایتینگ از معنای اصلی خودش فاصله می گیرد نمره هم به همان میزان کاهش می یابد.

در شماره یک از فعل دو قسمتی (phrasal verb )استفاده شده است که به دلیل غیر رسمی بودن این افعال استفاده آن ها در بخش رایتینگ توصیه نمی شود ( البته در رایتینگ آیلتس جنرال تسک ۱  به شرطی که در آن نامه ای دوستانه با لحن غیررسمی می نویسید موردی ندارد).

شماره ۲ جایگزین مناسبی نیست و کلمه Nutritious جزو کلمات کلیدی سوال هست و تغییر این کلمات اگر به شکل نادرستی صورت بگیرد کاملا نمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد ، به این دلیل که مفهوم سوال را تغییر می دهد، به جای Nutritious می توان از Nourishing استفاده کرد.

در شماره ۳، همانطور که در آموزش پارافریز کردن بیان کردیم، نیازی نیست که همه ی کلمات را تغییر دهیم و در جایگزین Health عباراتی آمده که به معنی مراقبت از خود هست و درست است که تا حدودی معنی health را دارد ولی اصلا جایگزین مناسبی نیست.

اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید و نتوانستید جایگزین خوبی پیدا کنید به هیچ وجه آن کلمه را تغییر ندهید و برای پارافریز کردن لزوما به شکل محض از مترادف استفاده نکنید.

مورد چهارم اگر چه در ظاهر هم معنی هستند ولی اینطور نیست برای روشن شدن این موضوع معنی هر دو کلمه choice و option را بررسی کنیم.

Choice به معنی انتخاب است و از decision افراد نشات می گیرد و بهتر است به جای آن از select استفاده کنیم؛ در حالی که option به معنی گزینه و اختیار هست و به چیزها بر میگردد ولی choice به تصمیمات.

مورد پنجم هم تا حدودی معنی مشابه دارند ولی هم معنی نیستند و بار معنایی متفاوتی دارند. فراموش نکنید که در رابطه با مترادف ها، اگر از هم معنی بودن کلمات اطمینان ندارید از آن ها استفاده نکنید.

مثال ۲:

Question: Many people believe that the government should spend money on faster public transport. Others think that money should be spent on different aspects of public transportation, such as cost reduction and environment conservation. Discuss both views and give your own opinion.
Paraphrase: Majority of people think that faster public transportation should be the top priority of the government while others believe that reducing the cost of transportation and keeping natural resources are more important aspects of public transportation.

۱- Environment — natural resources
۲- Conservation— keeping

همانطور که ملاحظه می کنید، دو مشکل اساسی استفاده نادرست از مترادف هاست.

Environment به تمام محیط اطراف ما گفته می شود و فقط به منابع طبیعی اشاره نمی کند و از آنجایی که این کلمه از کلمات کلیدی هست مترادف اشتباه نمره رایتینگ را کاهش می دهد. مورد دوم هم Conservation به معنی حفظ و نگهداری هست که کلمه protection جایگزین به مراتب بهتری از keeping هست. اگر نسبت به کلمه ی جایگزین مطمئن نیستید به هیچ وجه آن را به کار نبرید، مخصوصا به جای کلمات کلیدی یک جمله، چرا که باعث تغییر کلی معنایی آن می شود.

 

به جای مترادف ها از چه الگو هایی استفاده کنیم؟

به جای استفاده محض از مترادف ها می توانید از این جایگزین ها هم استفاده کنید:

۱- مثال ها

۲- تعاریف

۳- تغییر فرم کلمات

اگر مترادفی برای کلمه مورد نظر ندارید می توانید با دو مثال این مشکل را حل کنید.

مثلا در مثال یک به جای nutritious می توان از nourishing food استفاده کرد و بعدش مثال هم آورد مثل vegetables and fruits. هر دو مورد به عنوان مواد مغذی مطرح هستند.

در مثال دوم هم کلمه ی money را حذف کردیم و به کاهش هزینه ها اشاره کردیم. و یا در مورد مقایسه دو فاکتور آن که اهمیت بیشتری داشت را با top priority بیان کردیم. درسته که این عبارت طولانی تر از یک مترادف هست ولی برای زمانی که دست ما خالیست و از کلمه مترادف هم مطمئن نیستیم کاربرد دارد.

در نهایت تغییر فرم یک کلمه کارساز است.مثلا در مورد cost reduction آن را به reducing the cost تغییر دادیم و اسم را به فعل تبدیل کردیم.

به طور کلی:

کلمه را فقط زمانی با مترادفش جایگزین کنید که کاملا از هم معنی بودنشان مطمئن هستید.

حواستان به کلماتی که فقط ظاهرا معنی مشابه دارند باشد.

اگر تغییری ایجاد می کنید از نظر ساختار و گرامر هم مطمئن باشید که درست است مخصوصا در مورد تغییر فرم کلمات.

حواستان موقع جایگزینی کلمات کلیدی سوال بیشتر جمع باشد که از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردارند و مفهوم سوال به آن ها بستگی دارد.

اگر از مترادف بودن کلمات مطمئن نیستید، از روش های جایگزین استفاده کنید.

 

امیدواریم این مطلب نحوه استفاده صحیح از کلمات مترادف در رایتینگ آیلتس برای شما مفید بوده باشد.

 

کاربرانی که این مطلب را مطالعه نموده اند، به مطالب زیر نیز علاقه مند بوده اند:

 

آیلتس
جدیدترین سوالات آیلتس آکادمیک و جنرالنکات مهم آیلتس : لغات و کلمات در آزمون آیلتس چگونه شمارش می شوند؟
۵ لغت کاربردی برای بهبود نمره مکالمه آیلتسکسب نمره آیلتس ۷ یا ۷٫۵ در یک هفته
رایتینگ آیلتس تسک 1آموزش نوشتن overview در تسک ۱ رایتینگ آیلتس
نکات کلیدی در نمودار تسک ۱ آیلتستصحیح رایتینگ آیلتس
رایتینگ آیلتسبایدها و نبایدهای رایتینگ تسک ۱ آیلتس
پارافریز کردن در آزمون آیلتسجملات مرکب یا Complex Sentence
تعداد کلمه در رایتینگ آیلتسجدول،نمودار و گراف در رایتینگ آیلتس | تحلیل نمودار میله ای
نحوه صحیح استفاده از کلمات مترادف (نکات مهم رایتینگ آیلتس)رایتینگ آیلتس جنرال تسک ۱
نقشه ها در رایتینگ تسک ۱ آیلتس آکادمیکلغات رایتینگ تسک 1 آکادمیک درس اول
ساختار پارگراف ها در آیلتستحلیل نمودار در آیلتس : نمودار های چندگانه
اشتباهات رایج در رایتینگ آیلتس تسک 1لغاتی که نمره آیلتس شما در رایتینگ را کاهش می دهند
موضوعات رایتینگ آیلتسآموزش رایتینگ آیلتس آکادمیک تسک ۱
گرامر آیلتسبیان تضاد در انگلیسی
5/5 ( 4 نظر )
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در این دیدگاه
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x